Коротку історію вчителювання в Копачівці мав Георгій Кміта – колишній залізничний чиновник, який на початку Другої світової війни евакуювався на Волинь. Учителювати почав під впливом обставин у важкі воєнні роки.

Працював у різних школах Рожищенського краю в роки перших совєтів та німецької окупації. І хоч проживав у Копачівці, проте роботу вчителя отримав тут лише в 1944 р.

Народився 27 листопада 1897 р. у російському Владивостоку. За національністю – поляк. Син залізничного чиновника. Про родину інформації не маємо. Відомо лише, що мав брата та сестру, які в 1940 р. мешкали в Радомі.

Почав навчання в комерційному училищі в Харбіні (сьогодні місто в Північно-Східному Китаї), де батько служив чиновником в управлінні Китайсько-Східної залізниці. У 1910 р. батько вийшов у відставку у зв’язку з хворобою. Після цього сім’я переїхала до Києва, де в 1914 р. батько помер, а в 1919 р. померла й мати. Того ж року Георгій закінчив навчання в київській 6-й гімназії. Два місяці навчав дітей, які хотіли вступити в гімназію, заробляючи таким чином на прожиття. Після того, як трохи підзаробив, поїхав у Варшаву, де проживав його дядько. У 1920–1921 рр. служив рядовим у Війську Польському. У 1921–1922 рр. працював у конторі страхування від пожеж під назвою «Пласт», у 1922–1928 рр. – на пошті. В 1928 р. вступив на курси залізничників, після закінчення яких працював касиром товарної станції в Гродзиську (сьогодні Гродзиськ-Мазовецький). Із 1931 р. до 1939 р. працював в Управлінні залізниці в Радомі, одночасно викладаючи на різних залізничних курсах, слухачі яких вивчали залізничний статут, географію та історію залізниці. З 5 липня перейшов на роботу на приватну залізницю в Бидгощі, де працював до евакуації управління до Рожища на Волині у зв’язку з початком Другої світової війни.

Восени 1939 р. сім’я Кмітів евакуювалася до Копачівки, де оселилася в будинку місцевого жителя на прізвище Вільчевський. 23 грудня 1939 р. Георгій Кміта написав прохання працевлаштувати його на посаду вчителя. Він зазначив, що йому не вдавалося отримати роботу за спеціальністю залізничника. Оскільки одержав квартиру в Копачівці, просив надати йому вчительську посаду в місцевій школі або навчальних закладах навколишніх сіл. У проханні він зазначив, що добре володіє російською та українською мовами.

Уже 29 грудня Луцький відділ народної освіти задовольнив прохання Георгія Кміти і з 1 січня 1940 р. призначив учителем 1–4 класів у селі Іванчиці Старі (сьогодні Іванчиці Рожищенського району). Це місце роботи, щоправда, його не задовольнило і вже 6 січня Георгій написав листа з проханням перевести його ближче до міста. Він вказав, що його дружина, з якою він мешкав у Копачівці, займається пошиттям жіночого одягу вдома та винаймає швейну машинку у власника будинку. Крім того, вона постійно хворіє, має головні болі, через що потребує постійного доступу до аптеки та лікаря. Георгій згадав теж про своїх чотирьох дочок. Найменша Галина навчалася в четвертому класі, Зіна – в п’ятому, старші дочки Софія та Юліана – в гімназії (якій саме – невідомо). Бажання надати донькам можливість продовжити навчання у старших класах стало додатковою причиною того, що Георгій Кміта попросив відділ народної освіти перевести його вчителювати ближче до міста. Після розгляду прохання його перевели в сусіднє з Іванчицями село Озерці Княгининівської гміни (сьогодні цього населеного пункту не існує).

Мешканка Копачівки Лариса Олександрівна Трофимович поділилася спогадами про сім’ю залізничника, яка проживала в будівлі колишньої поштової станції. Вона пригадувала, що залізничник із дружиною організував там навчальний заклад для місцевих дітей, яких вчили читати та співати. Вчилися українською та російською мовами, заняття відбувалися також влітку. Прізвище залізничника Лариса Олександрівна не пригадує, але можемо припустити, що йдеться саме про сім’ю Георгія Кміти.

Із початком німецької окупації, у 1941 р., Георгій Кміта із сім’єю проживавав у селі Рудка Козинська Рожищенського району, де теж учителював. Згодом, у квітні-вересні 1942 р., працював керівником навчального закладу в колонії Мар’янівка Березолупська (сьогодні цього населеного пункту не існує).

Учителем Неповносередньої польської школи, як тоді називався навчальний заклад у Копачівці, Георгій Кміта став лише наприкінці 1943–1944 навчального року, після повернення на Волинь радянської влади. Разом із ним весною 1944 р. у школі вчителювали Юзефа Квасневська, яка теж виконувала обов’язки керівника школи, Ядвіга Михайловська, Станіслав Тунський, а згодом і Аліція Тунська.

Kopacziwka Kmita1

Титульна сторінка шкільного журналу за 1944–1945 н. р. із підписом Георгія Кміти. Зберігається в шкільному музеї Копачівки

Kopacziwka Kmita2

Список учнів другого класу, які вчилися під керівництвом Георгія Кміти в 1944 р. Фото з класного журналу, який зберігається в Державному архіві Волинської області

У повоєнний час радянська влада активно використовувала вчителів у своїй пропаганді. Не оминуло це і Георгія Кміту, який у 1944 р., одразу після відновлення діяльності Копачівської сільської ради, став членом оборонної та культурної комісій при виконкомі, а також відповідальним редактором сільської стінгазети.

Разом з іншими вчителями у 1945 р. Георгій Кміта переселився до колишнього німецького містечка Грінхаген, який згодом став Зельонкою-Пасленцькою у Вармінсько-Мазурському воєводстві на території Польщі. Подальші долі Георгія та членів його сім’ї нам невідомі. Чоловік із прізвищем Кміта на ресурсі «Głos Pasłęka» згадується як перший польський керівник залізничної станції Зельонки-Пасленцької. Можемо припустити, що йдеться саме про колишнього вчителя з Копачівки, який, можливо, повернувся до діяльності залізничника.

Сергій ЯНІШЕВСЬКИЙ,
Копачівка