Головна

MW nr 22 25.11.2021

indexУ травні 2004 року я саме планувала поїхати до Польщі. Найбільше боялася віз, які Польща почала видавати за півроку до вступу в ЄС.

Мій перший тривалий візит до Польщі відбувся влітку 2004 року. Відтоді я спостерігаю за змінами, які переживає Польща. Не буду аналізувати плюсів та мінусів. Із думкою щодо них Ви можете познайомитися, читаючи відповіді співрозмовників моїх та Аґнєшки Бондер з Любліна (текст «Декада історії»). Проте скажу, що якби мене запитали про плюси і мінуси перебування Польщі в ЄС, я б у першу чергу згадала про Краківське передмістя у Варшаві та про огірки.

Про Краківське передмістя тому, що за ці 10 років воно та перехожі на ньому змінилися до непізнаваності, в позитивному значенні. Зміни помічаю під час кожного приїзду до Варшави. І для мене це приклад того, як можна навести лад на вулицях міст.

Про огірки – окрема історія. Восени 2004 року один польський професор розповів, що якщо ви хочете продавати огірки на території ЄС, то вони повинні мати стандартний розмір. Із тих пір моє розуміння плюсів від вступу в ЄС наштовхується на нерозуміння абсурду, який іноді можна зауважити в рішеннях Євросоюзу. Проте, зважуючи плюси, мінуси та абсурдні речі, я все-таки виступаю за стандартизовані українські огірки на європейських столах, тобто вважаю, що Україна повинна стати членом ЄС. Хоча, звичайно, такі перспективи поки що для нас далекі.

Наталя ДЕНИСЮК

Пропоную Вашій увазі українське бачення того, як змінилася Польща протягом десяти років перебування в ЄС:

Світлана Кравченко, професор Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки:

Польща стала відкритою до світу, а світ став відкритим для поляків. Зміцнилася економіка країни. Сьогодні за рівнем стабільності польська економіка одна з перших у Європі. Приєднання до Євросоюзу відкрило широкі можливості для молодих поляків зреалізувати свій інтелектуальний і творчий потенціал там, де вони хочуть. Мінуси? Польща змушена була ввести візи для українців. Іноді серед польських селян чула негативні відгуки про зміну умов господарювання, але не часто.

Вікторія Ожел, протягом восьми років живе в Польщі:

10 років, що минули від вступу Польщі до ЄС, дали можливість користуватися структурними фондами Євросоюзу задля розвитку країни. Транспортна інфраструктура збагатилася новими відрізками автобанів, експресних, державних і місцевих доріг. Школи отримали сучасну дидактичну базу та кошти на додаткову діяльність, що виходить поза межі колишнього навчання. Кошти Євросоюзу були також спрямовані на активізацію ринку праці. Підтримку отримали підприємці, котрі створюють нові робочі місця. Дотації спрямовуються на культуру, туризм, охорону здоров'я, охорону середовища, безпеку та ремонт. Нині важко собі уявити Польщу без автобанів A1 і A2, Північного моста у Варшаві, Центру науки «Копернік», прекрасних старих частин міста, відремонтованих протягом останніх десяти років.

Галина Василевська, доцент кафедри податків та фіскальної політики Тернопільського національного економічного університету:

Після вступу до ЄС великі поступи щодо подолання корупції, фінансові вливання в економіку дозволили Польщі динамічно розвиватися. Країна навіть у кризовий період (2008-2009 рр.) здолала економічні труднощі без особливих втрат. Польща чи не єдина з усіх членів ЄС у роки кризи не фіксувала від’ємних значень макроекономічних показників. Важливою складовою сучасних трансформацій є екологічна безпека. Сьогодні кожен поляк вважає за обов’язок сортувати сміття, користуватися екологічними пакувальними засобами, купувати автомобіль з відповідними екологічними стандартами.

Богдана Стельмах, Волинський прес-клуб:

Кожен мій візит у Польщу супроводжується двома суперечливими відчуттями: захопленням від розвитку країни і роздратуванням – чому в нас не так? Найбільше вражає в усіх містах розвиток туристичної інфраструктури: все продумано до дрібниць – інформаційна продукція, вказівники з туристичними об’єктами, закладами харчування, транспорт і т.д. А ще – розвиток транспортної інфраструктури та якості пасажирських перевезень, місцевого самоврядування, громадського сектору, тощо. Якщо для чотириногих друзів на прогулянкових територіях спеціально облаштовані туалети, то можна собі уявити, скільки робиться для комфорту людини.

Світлана Сухарєва, координатор Інституту Польщі Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки:

У мене, як у працівника галузі освіти, особливий ентузіазм викликають можливість польської молоді вільно навчатися в європейських внз, програми обміну студентами та науковими кадрами. Відсутність віз із Польщі до країн Європи – це одна з основних ознак цивілізованого суспільства. Значні труднощі на початку вступу Польщі до ЄС були в аграрній політиці, адже сільськогосподарської продукції, та ще й дешевої, в країні вистачало. Із роками цей сектор стабілізувався, оскільки існує чимало програм, у рамках яких поляки можуть скористатися коштами ЄС.

Ольга Луковська, мистецтвознавець, заступник директора Львівського Палацу мистецтв:

Покращивсярівень життя звичайних людей у Польщі. Надзвичайно багато освітніх перспектив для молоді: програми, стипендії, фонди, які фінансують різні проекти. Це важливо для розвитку країни. Помітною зміною є розбудова доріг. Мінус (відчула на собі) – погіршення транспортної розв’язки та зменшення кількості маршрутів (потяг, автобус) на східних кордонах Польщі. Водночас, у розмовах з поляками чула, що важче стало знайти роботу. Моє особисте спостереження: змінилося ставлення до релігії. Не те, щоб віруючих стало менше, але люди щораз більше ставляться до релігії поверхнево.

Наталія Катренчікова, спеціаліст з експорту, протягом восьми років мешкає в Польщі:

Не дуже добре знала Польщу не члена ЄС. Пам'ятаю, що у 2001 році вона практично нічим не різнилася від тодішньої України: переважно сірі панельні будинки, села Люблінщини зі звичною поліською архітектурою, такий самий асортимент у магазинах. Наші, можливо, були навіть більш заповнені. Після вступу до ЄС Польща змінилася насамперед зовнішньо: з європейських фондів значні кошти виділялися і продовжують виділятися на інфраструктурні проекти (ремонти, реконструкції, будівництва). Крім того, чого не помітиш оком, Польща дуже змінилася в ментальному плані. Тобто змінилися поляки. Вони отримали ті можливості, до яких ми наразі тільки прагнемо.

FB

Бібліотека ВМ

Jency wrzesnia 1939 foto 240 2

dzien

Інформація

logoGranica

Партнери

LOGO MonitorInfo mini

Реклама

po polsku po polsce

SC Corporate Services Sp 1