Artykuły
  • Register

003_art_solidarnist_by_lotr10 грудня 2010 року в луцькій Галереї мистецтв відбулося відкриття виставки „PrzekA-Z – мистецтво знаку”. На ній були представлені плакати „Солідарності”,  створені з нагоди 30-ої річниці зародження профспілки.

У нинішньому році минає 30-а річниця зародження у Польщі руху „Солідарність”, який виник як спротив комуністичній владі. Цей рух був феноменом, оскільки проти комуністичної влади виступили саме робітники. Робітничий рух підтримала польська інтелігенція, унаслідок чого він перетворився на загальнонаціональний, загальносуспільний рух. Присутній на відкритті виставки Генеральний консул Республіки Польща в Луцьку Томаш Янік сказав: „Польща з 1980-го до 1981-го року була вільною державою у соціалістичному таборі. Нас усіх захопила можливість бути громадянами вільної держави. До руху „Солідарність” записалося 10 млн. людей. На жаль, 13 грудня 1981 року військовий режим запровадив воєнний стан. Комуністична диктатура не була у стані піти разом із народом. Але цей рух тривав, часто звертався до дуже важливих трьох слів у польській історії: „Бог, Честь і Батьківщина” і, зрештою, переміг. Я хотів би, щоб через ці плакати ви долучилися до історії, яка 30 років тому дозволила на те, що сьогодні ми можемо жити у двох незалежних державах – Польщі та Україні”.

Виставка презентує кілька десятків плакатів „Солідарності”, які створили сучасні художники, опираючись на іконографію „Солідарності”. Варто сказати, що очікування діячів „Солідарності” із самого початку знайшли свій вираз у мистецтві. Події 1980-1989 років коментувалися та відображалися за допомогою графіки, яка стала свідоцтвом того часу, тих очікувань, переживань, змін. Графіка „Солідарності” була започаткована у серпні 1980 року. Виконані від руки написи і гасла на стінах суднобудівного підприємства, заводів, стінах будинків, на огорожах були свідченням того, що страйки тривають. Наступні події спричинили подальший розвиток течії незалежної культури, якою був плакат „Солідарності”.

Плакатам, які експонувалися у луцькій Галереї мистецтв, притаманна простота форми та багатозначність. Вони нагадують про символічні, важливі дати у польській історії і є особливим календарем вибухів суспільного невдоволення у Польщі. Тут можна побачити 1918 рік – початок польської держави, 1956 рік – перші виступи проти комуністів, 1944 рік – Варшавське повстання, 1970 рік – проти утисків робітників збунтувалося Побережжя. Це дати, з яких наступні покоління, власне, покоління „Солідарності”, зробили висновки і створили цей мирний рух. Саме „Солідарність” відкрила шлях до свободи не лише Польщі, але й усій Центрально-Східній Європі.

Плакати „Солідарності” експонувалися у Луцьку завдяки підтримці Генерального консульства Республіки Польща в Луцьку. Це перша виставка, що відбувалася у рамках проекту „PrzekA-Z – мистецтво знаку”.

Наталя ДЕНИСЮК

Фото Володимира Хомича

{gallery}23.12.2010/art{/gallery}

У меня же, напротив, есть пистолет.

Вы заставили меня ждать, я в "Презентация скачать красивая"нетерпении барабанил пальцами по столу, и ноготь сломался.

Римо вспомнил давние годы, когда он служил в "Учебники скачать алгебра"морской пехоте и искренне полагал, что война это когда стреляешь в незнакомых людей из "Игры в карты в дурака скачать"винтовки.

По-моему, это омерзительно, сказал Римо.

Они пролетели уже больше мили, но ни один не оставил преследования.

Взволнованные постояльцы толпились в коридоре у дверей моей комнаты, спрашивая друг у друга, что со мной случилось, и делясь своими домыслами.

Я подумал было вернуться "Книга память гродненской области"назад и уже повернул свою лошадь, "Форматы книг для киндл"но снова заколебался.

А в переходе на Страстной площади видал, их там мальчишки за рупь штуку толкают.

Не "как оформить автокредит"оттого вовсе, что принудительное "Строительство железной дороги игра"посещение тюремной часовни приближало посетителей к богу или приобщало их к добродетели.

Неизбежно узнают, "Олег рой книги отзывы"почему Карлос так "Евгений грин книги"безрассудно покушался на его жизнь, слух об этом дойдет до "Большая книга судеб"высокого начальства, прикажут произвести расследование, а это его погубит, если "на какой срок можно взять кредит у банка на покупку авто"только ему не удастся оградить себя от подозрений.

Ночной ветер "Скачать игру карос через торрент"холодил мои голые колени, зато лицо будто "Игра парк развлечений"по-прежнему жгла саламандра.

Я знаю, как справляться с демонами лучше, чем кто-либо на побережье.