Головна

MW nr 15 15.08.2019

kaminДепутат Європейського Парламенту Міхал Камінський у своїй політичній діяльності завжди підтримував українців у їхньому прагненні бути європейцями. Зрештою, засновані ним Європейські ознайомчі візити також мали на меті популяризувати європейські орієнтири нашого найближчого майбутнього.

Завдяки Міхалу Камінському десятки журналістів регіональних медіа України отримали можливість відвідати Європейський Парламент. Під час прес-конференції у Брюсселі євродепутат був відвертим і невимушеним. Увазі читачам «Волинського Монітора» пропонуємо відповіді Міхала Камінського на основні запитання українських журналістів.

«У Польщі членство у ЄС та НАТО було серед пріоритетів усіх політичних сил»

- У Вашій програмі, з якою Ви йшли у Європарламент, одним із ключових пунктів була євроінтеграція України. Це настільки важлива справа для Польщі? Ви були переконані, що поляки Вас підтримають із таким прагненням на виборах?

- На жаль, є серед наших народів окремі люди, котрі ненавидять один одного, проте для більшості поляків прямування України до Євросоюзу – мета нашої спільної політики. Ми з українцями були частиною комуністичного блоку, проте нині поляки стали частиною західної цивілізації. Українці теж гідні цього. Я часто буваю в Україні і переконаний, що українці – це справжній західний народ і в майбутньому повинен стати частиною Європейського Союзу, як і поляки. Ми – братні народи і повинні бути разом.

- Колишній Президент Польщі Лех Качинський, котрий загинув разом із делегацією з Польщі в авіакатастрофі під Смоленськом, підтримував політику євроінтеграції України.

- Так, він теж дотримується такої політики. У Польщі усі партії, незалежно від свого скерування, одностайні в питанні підтримки України в її європейському прагненні. Зараз ми зустрічаємося з Вами у дні, коли вшановують другу річницю страшної трагедії, яка сталася під Смоленськом. Там загинуло дуже багато близьких мені людей. Я сам ледь не потрапив на цей літак. Від цієї трагедії я вважаю своє життя розпочате по-новому.

- Ви підтримуєте офіційну версію причин аварії літака в аеропорту «Сєвєрний»?

- Я не можу заявити, що це був замах і росіяни хотіли вчинити вбивство нашого президента на своїй території. На мою думку, в аеропорту був справжній російський «бардак». Вони і своїх людей втрачають, не цінують, наприклад, пригадаємо катастрофу підводного човна «Курськ».  

- Оцініть ситуацію із парафуванням Угоди про асоціацію України із ЄС. Наскільки це питання може бути використане різними партіями у нас під час виборчої кампанії?

- Надіюся, що ми будемо продовжувати підтримувати вашу державу в її політичному прагненні, незважаючи на політичну ситуацію в Україні. Звичайно, діяльність нинішньої влади в Україні цьому не сприяє. Демократія дозволяє ставитися з симпатією чи антипатією до лідерки опозиції Тимошенко, однак з європейської точки зору ув’язнення колишньої прем’єр-міністр шкодить іміджу України. Попри все, я ніколи не підтримував конкретного уряду у вашій державі, а лише увесь народ. У розмовах із українськими політиками я завжди наголошую на тому, щоб вони вирішували свої внутрішні проблеми демократичним шляхом. У Польщі також є багато політичних сил, об’єднань, проте членство у Євросоюзі та НАТО було серед політичних пріоритетів усіх сил. Я, будучи молодим депутатом, опозиціонером до політики президента Квасневського, приїжджаючи у Брюссель говорив: «Я проти Квасневського, але я за його прагнення вступити до європейських організацій». Те ж саме говорили «ліві»: «У нас при владі «праві», ми проти них і будемо боротися за перемогу на виборах, проте членство у Євросоюзі та НАТО – наша спільна мета». Цим польська політика відрізняється від української. Євроатлантична мета об’єднувала у Польщі абсолютно усі сили, за винятком хіба що відвертих радикалів.

dscn7355

«Досвід Польщі має стати добрим уроком для України»

- Розкажіть про одну зі своїх цікавих ініціатив, зокрема про Альянс українсько-європейських ініціатив.

- Я завжди намагаюся допомагати українському народові в його дорозі до Заходу, тому ми заснували таку ініціативу аби допомагати журналістам, молодим політикам, щоб вони мали можливість приїжджати у Брюссель, бачити як виглядає діяльність Євросоюзу зсередини і переносити європейську ідею в Україну. Досвід Польщі, наш прогрес після вступу у ЄС, мають стати добрим уроком для України. Ми теж починали практично із нуля, сьогодні ж країна рухається вперед.

- Членство у НАТО і Євросоюзі може стати об’єднавчою ідеєю в Україні?

- Я надіюся на це.

- Але всередині держави позиції людей на сході, заході, півдні відрізняються.

- Необхідно показувати і розповідати людям. Вони повинні порівнювати, як живуть у Росії і у Польщі. Де краще їм розвиватися і жити? Навіть самим олігархам, котрих у вас чимало, краще жити у Євросоюзі чи Росії?

- Але щоб побачити Європу люди стикаються із проблемами отримання віз…

- На жаль, це проблема. Я проти того, аби українці стояли у чергах під дипломатичними установами і мали труднощі із отриманням віз. Мені соромно, що така ситуація нині існує.

- Польща уже пройшла євроінтеграційні процеси, а які труднощі можуть чекати на Україну на цьому шляху?

- Польща найбільше проблем мала у галузях, в яких ми були слабко розвинені. У нас не було польських супермаркетів на початку 90-х років. Коли ж наш ринок став відкритим і на нього прийшли великі західні гіпермаркети зі своїми мережами, то вони практично зруйнували польську торгівлю. Ми не мали ані досвіду, ані грошей розвивати торгівлю на високому рівні. Це був удар по середньому бізнесу, проте в країну прийшли інвестиції, відкривався великий ринок для нашого виробництва. Сьогодні Польща – найбільший за величиною експортер їжі у Західну Європу. Тобто у Євросоюзі існує велика конкуренція, щоправда відкривається ринок для розповсюдження власної продукції. Я не знаю нікого, хто б сказав, що вступ Польщі до Євросоюзу є негативним. Ви, українці, коли приїжджали у Польщу 20 років тому і нині, точно відчули позитивні зміни. Надіюся, що і у вас пройдуть такі зміни.

- Нині Росія – енергетичний лідер у Європі, проте чи не вважаєте Ви, що Євросоюз приділяє їй занадто багато уваги? В Україні є багато проблем, пов’язаних із Росією…

- Найголовніше – це демонструвати, що Україна справжня європейська держава. Говорячи про Росію, скажу, що у неї теж багато проблем, проте там багато грошей, за які вони купують політиків. Я – не русофоб, а найбільший товариш Росії, проте демократичної Росії. Росія – наш сусід, від неї ми ніде не подінемося. Тому українцям і полякам вигідно мати доброго сусіда, який сповідує принципи демократії. Я – прихильник російської демократії, але я противник російської імперії, диктатури.

- Наскільки консервативними є Ваші погляди в релігійних питаннях?

- Я – глибоко віруюча людина. Релігія відіграє для мене дуже важливе значення. Я багато зробив у Польщі для дружби католиків та православних. Люблю і поважаю усіх християн.

Віктор ЯРУЧИК, фото Зорія ФАЙНА

FB

Бібліотека ВМ

Jency wrzesnia 1939 foto 240 2

dzien

Інформація

logoGranica

Партнери

LOGO MonitorInfo mini

PastedGraphic-1 

VolynMedia

cz