Головна

MW nr 15 15.08.2019

9 листопада 2011 року, під час урочистостей з нагоди Дня незалежності Республіки Польща, Генеральний консул РП у Луцьку Марек Мартінек вручив відзнаки «Заслужений діяч польської культури» трьом полонійним діячам. Нагороджено членів Товариства польської культури на Волині ім. Еви Фелінської – Марію Шиманську-Протопопову, Галину Сокальську та Вальдемара Пясецького. Дві нагороджені особи, Марія Шиманська-Протопопова і Галина Сокальська, погодилися дати відповідь на кілька запитань «Волинського Монітора».

Марія Шиманська-Протопопова – член ТПК ім. Еви Фелінської від самого початку його заснування.

– Пані Маріє, розкажіть, будь ласка, коротко про себе.

– Я народилася у польській сім'ї, яка завжди говорила польською, дотримувалася польських традицій. Після закінчення школи у Луцьку, я поїхала вивчати медицину до Тернополя. Коли завершила навчання, почала працювати на «швидкій», працюю вже понад 39 років. Чоловік також лікар. Старша донька – лікар, а молодша – здобула освіту музикознавця.

– Ви отримали відзнаку «Заслужений діяч польської культури». Чим для Вас є польська культура?

– Я народилася в цій культурі. Мови навчалася змалку. У нашій сім'ї завжди розмовляли польською. Моя бабуся жила у Польщі і я їздила до неї на канікули. Коли була студенткою, не могла ні з ким порозмовляти польською. Але добре сказав Тарас Шевченко: «Мово рідна, слово рідне, хто вас забуває, той у грудях не серденько, а лиш камінь має». Тому намагалася щось почитати, послухати польське радіо.

Святвечір ми завжди мали з колядою. Вже коли вперше у 1990 році тут, у Луцьку, на Святвечір проводилося богослужіння і в маленькій капличці ми співали колядки, то це було просто вражаюче.

– Що надихнуло до діяльності на початку? Яка була мотивація Вашої громадської полонійної діяльності?

– Коли я прочитала на стовпі оголошення, що буде проводитися богослужіння, не могла в це повірити. Я мала тоді чергування і на перше богослужіння послала свою старшу доньку. Вона прийшла, але, як дитина, не зрозуміла, чи буде продовження. Пізніше, через тиждень чи два, я почула оголошення по радіо, що в каплиці проводяться богослужіння. Я пішла туди і з того часу ходжу до сьогодні.

У мене були діти і я думала про те, щоб вони в товаристві вчилися мови, культури, історії. На самому початку приїхала вчителька з Польщі, пані Ірена Квятковська, котра почала навчати польської мови. Ці уроки були дуже цікаві.

– Що, на Вашу думку, вдалося зробити і що ще належить зробити для розвитку польської культури на Волині?

– Можна вивчати мову, розвивати її, щоб вона була живою. Прекрасна польська мова повинна прийти до нас. Можна було б організувати історичний гурток або й музичний. Добре б було також підтримувати пам'ять про видатних людей, котрі тут працювали лікарями, у важкі часи намагалися допомогти, страждали через те, що були поляками. Потрібно також поважати тих людей, котрі є, бо люди так швидко відходять. Пам'ять, яку вони нам передають, дуже цінна.

Галина Сокальська – голова підвідділу ТПК ім. Еви Фелінської у Берестечку. У Товаристві – 16 років.

– Пані Галино, розкажіть, будь ласка, коротко про себе.

– Я народилася і виросла у селі Піски Горохівського району – це околиця Берестечка, яка колись належала до території цього міста. Закінчила середню школу в Берестечку, а вищу освіту здобувала у Києві.

– Ви отримали відзнаку «Заслужений діяч польської культури». Чим для Вас є польська культура?

– Наша сім’я була, як говорили в радянські часи, інтернаціональною: мама – українка, тато – поляк. Батьки навчалися у польській школі до 1939 року, виховувались у польському оточенні, вільно розмовляли польською мовою і прищеплювали любов до польської культури і мови своїм дітям. У родині святкували релігійні свята і за православним, і за католицьким календарями. Тому польську культуру вважаю культурою своєї великої родини.

– Що надихнуло до діяльності на початку? Яка була мотивація Вашої громадської полонійної діяльності?

– З дитинства розмовляла і польською, і українською мовами, хоча був час, коли не мала можливості спілкуватися польською. Тож, коли постало питання створення Товариства польської культури у місті Берестечку, я стала одним із перших його членів і почала навчати дітей польської мови, щоб через мову, літературу та історію Польщі вони зрозуміли, наскільки переплетені і подібні між собою українська та польська культури.

– Що, на Вашу думку, вдалося зробити і що ще належить зробити для розвитку польської культури на Волині?

– Я задоволена, що у наших дітей і молоді є можливість вивчати польську мову і далі навчатись у вищих навчальних закладах Польщі. Наші діти можуть улітку поїхати на відпочинок у Польщу, звідти приїжджають з такими враженнями, що відразу з’являється думка: «Моя праця не даремна». Думаю, що ще недостатньо працюють у нас європейські клуби, клуби історичної пам’яті.

Розмовляв Валентин ВАКОЛЮК

Закон від 25 жовтня 1991 р. «Про організацію та проведення культурної діяльності»

Ст. 6a.

1. Особам, котрі відзначаються у створенні, поширенні та охороні культури, надається почесна відзнака «Заслужений діяч польської культури».
  2. Почесну відзнаку «Заслужений діяч польської культури» надає відповідний міністр у справах культури та охорони національної пам’яті.
  3. Відповідний міністр у справах культури та охорони національної пам’яті визначає, шляхом видання розпоряджень, спосіб та правила надання відзнаки «Заслужений діяч польської культури», її вигляд та спосіб репрезентації.

Правила надання відзнаки, її вигляд та спосіб репрезентації визначило розпорядження міністра культури від 4 серпня 2005 р. у справі надання почесної відзнаки «Заслужений діяч польської культури».

Згідно із цим розпорядженням, відзнаку «Заслужений діяч польської культури» вручають особам, котрі відзначаються у створенні, поширенні та охороні культури.

Відзнаку вручає відповідний міністр у справах культури та охорони національної пам’яті за власною ініціативою або на основі подання:

1) депутатів та сенаторів;

2) міністрів та керівників центральних органів влади;

3) воєвод;

4) органів територіального самоврядування;

5) суб’єктів, що ведуть статутну культурну діяльність, у тому числі суспільних організацій, товариств та фундацій зі сфери культури;

6) професійних об’єднань;

7) директорів державних інституцій культури та органів самоврядування;

8) директорів мистецьких шкіл;

9) ректорів вищих навчальних закладів;

10) керівників дипломатичних чи консульських установ Республіки Польща.

Товариство польської культури на Волині ім. Еви Фелінської та редакція «Волинського Монітора» вітає членів нашого Товариства: Марію Шиманську-Протопопову, Галину Сокальську і Вальдемара Пясецького з отриманням високої нагороди «Заслужений діяч польської культури» і бажає успіхів у особистому та громадському житті.

FB

Бібліотека ВМ

Jency wrzesnia 1939 foto 240 2

dzien

Інформація

logoGranica

Партнери

LOGO MonitorInfo mini

PastedGraphic-1 

VolynMedia

cz

tittle